Lietuvos laivų konstruotojai

Bet kam, susidūrusiam su buriavimu, ne paslaptis, jog jachtinė įranga dažnai yra perdėtai ir nepagrįstai brangi. Virvių skriemuliai paprastai turi labai didelę kainos atskirtį tarp beguolinių, kuriuos galima nusipirkti už keletą eurų, ir guolinių, skirtų sportiniam plaukimui, kainuojančių kelias dešimtis, o dvigubi ar trigubi artėja prie triženklės sumos. Tarpinių variantų kainos ir kokybės prasme nelabai yra. Tačiau su trupučiu išmonės, guolinių skriemulių įmanoma pasigaminti labai nesunkiai pačiam, nusipirkus reikiamas dalis iš tokių svetainių kaip Aliexpress ar Ebay.

 

 

Viengubam guoliniam skriemuliui reikės:

1. Vieno neguolinio, ardomo skriemulio:

(Nuoroda į prekę. Jei neveikia, ieškoti: Swivel Lifting 0.3" Rope Pulley Roller Block).

 

2. Plastikinio arba metalinio guolinio ratuko su U formos grioveliu. Svarbu, jog U griovelio plotis būtų ne mažesnis nei virvės diametras. Šiame pavyzdyje naudojamas 4mm griovelio ratukas:

 

 

(Nuoroda. Jei neveikia, ieškoti: Ball Bearings 8*30*10mm Pulley - arba su kitais norimais išmatavimais).

 

3. Keturių poveržlių 5mm varžtams.

 

Savikaina - 2.1 €.

 

Pirmiausia, išardykite pirktinį skriemulį:

 

 

Įstatykite ašies varžtą atgal į vieną iš plokštelių, tačiau šįkart užmaukite dvi poveržles.

 

 

Patrumpinkite juodą tarpinę su pjūkleliu ar peiliuku iki guolinio ratuko storio. Šiame pavyzdyje tarpinę buvo galima padalinti lygiai per pusę, ir likusią dalį panaudoti kitame skriemulyje, jei kada pritrūks. Užmaukite tarpinę ant ašies varžto, užmaukite guolinį ratuką ant jos, ir tada likusias dvi poveržles.

 

 

Prieš surenkant likusias detales, rekomenduojama nupjauti ar nušlifuoti išsikišusią blokelio kabliuko varžto dalį, kad ji netyčiomis nepradėtų draskyti virvės. Tai ypač svarbu, jei naudosite didesnį guoliuką ir storesnio diametro virvę.

 

 

Galiausiai, įstatykite kabliuką, uždėkite antrąją plokštelę, ir užsukite veržlę su guma. Galite veržti kiek tik leidžia jėgos - papildomos tarpinės neleis guoliniam ratukui užsiblokuoti.

 

 

Baigta!

 

 

Dvigubam skriemuliui reikės:

 

1. Dviejų ardomų neguolinių blokelių (Swivel Lifting 0.3" Rope Pulley Roller Block);

2. Dviejų guolinių ratukų (Ball Bearings 8*30*10mm Pulley);

3. Dviejų 5x35mm varžtų (nuotraukose naudotas 32mm, saugiau būtų ilgesnis);

4. Aštuonių poveržlių 5mm varžtui;

5. Vieno D formos šekelio su 5mm ašimi (Nuoroda, jei neveikia, ieškoti: Stainless Steel 5mm D shackle).

 

Savikaina - 5.3 €.

 

Pradžia yra identiška. Išardykite pirktinius skriemulius, patrumpinkite gumines tarpines, sujunkite vieną plokštelę, varžtą, dvi poveržles ir tarpinę, kaip prieš tai.

 

 

Užmaukite ratuką, dvi poveržles, ir antrąją plokštelę.

 

 

Veiksmai kartojasi. Vėl dvi poveržlės, tarpinė, ratukas, dvi poveržlės, plokštelė. Užveržkite poveržlę su guma iš kitos pusės, kad blokelis nesubyrėtų.

 

 

Įstatykite šekelį tarp plokštelių, ir įsukite likusį varžtą kiaurai. Sulygiuokite, kad šekelis būtų kuo labiau per centrą. Galiausiai, užsukite poveržlę su guma iš kitos pusės, ir skriemulys bus baigtas!

 

 

Pora pastabų:

1. Pigiausia visas šias dalis užsisakinėti didesniais kiekiais, tad jei gaminsite 5-10 viengubų ar dvigubų skriemulių, kiekvieno savikaina išeis kur kas mažesnė, dar ir todėl jog lieka nepanaudotų dalių, kurias galima panaudoti kitam blokeliui.

2. Plokštelės yra iš rūdijančio plieno, tad prieš surinkdami, galite jas nudažyti ar patepti alyva. Jų rūdijimas stiprumui didelės įtakos neturės, bet truputį gadins vaizdą!

3. Galite naudoti tiek mažesnius, tiek didesnius guolinius ratukus, tačiau pamatuokite, ar paskui virvė pralįs tarp ratuko ir kabliuko/šekelio viršuje. Taip pat gali reikėti ilgesnių ašinių varžtų.

4. Šie guoliniai ratukai yra normuoti maždaug 80 kg apkrovai, tad būkite atsargūs, jei ketinate ją viršyti!

 

Straipsnio autorius: Justinas Rubinovas