Lietuvos laivų konstruotojai

Šiame straipsnyje bus nupasakoti bendri orientyrai, kaip lentpjūvėje išsirinkti geriausias lentas ar tašus laivo statyboms.

 

1. Šakos bei sakų sankaupos. Gana akivaizdu, jog vienas pagrindinių medienos kokybę nusakančių parametrų yra šakų kiekis ir dydis. Nors ne esminėse konstrukcinėse detalėse (užpilduose, o ne nešančiose struktūrose) galimos mažos šakos, gaminant stiebą, giką ar kitas rangauto detalės jų neturėtų būti iš viso. Rasti 4-6 metrų lentos atkarpą be šakų Lietuvoje darosi vis sunkiau ir sunkiau, tad kartais tenka jungti keletą trumpesnių lentų. Vietose, kur šakos laive yra leidžiamos, vis tiek rekomenduojama jas pašalinti grąžtu ar kaltu, ir užpilti tirštinta epoksidine derva.

 

 

Nepašalintos šakos gali vėliau iškristi. Net jei jos liks vietoje, jos smarkiai susilpnina tą medienos vietą - epoksidinė derva bent minimaliai šitą silpnumą atstato.

 

2. Lentų tiesumas. Labai svarbu, ypač gaminant rangautą, rinktis tiesias, nepersikreipusias, nesusibangavusias, nepersisukusias lentas. Nors tam tikrose struktūrose tai yra nesvarbu (šalia esančios stipresnės struktūros ištiesins kreivą tašą), geriausia to vengti. Kai kreivumas neišvengiamas, galima bandyti klijuoti medieną tarpusavyje taip, kad kreivumai vieni kitus kiek įmanoma kompensuotų.

 

 

Venkite klijuoti tarpusavyje pernelyg kreivas lentas - nors rezultatas gali atrodyti tiesus, medis savyje laikys labai daug streso, kuris gali labai greitai išlįsti, pradėjus apdirbinėti ruošinį:

 

 

Renkantis medieną, labai svarbu atkreipti dėmesį, ar rievės eina tiesiai per lentos ilgį, nebanguoja, "nenuvažiuoja" į šoną. Net iš pažiūros tiesi lenta, turėdama kreives rieves, gali smarkiai susikraipyti vos bus pradėta pjaustyti ar obliuoti į smulkesnes.

 

3. Rievių orientacija. Pažiūrėjus į lentos galą (geriausia, abu galus) galima pamatyti, kokia yra rievių orientacija - vertikali, horizontali, lenkta, kintanti. Beveik visada yra geriausia naudoti lentas, kurios turi vertikalias rieves. Tokia mediena bus gerokai stipresnė ir dimensiškai stabilesnė. Deja, dažniausiai tokio pjovimo lentos turi labai daug šakų, kas dar labiau apsunkina paieškas... Jei matote lentą iš mažo medžio, kur per jos plotį rievių orientacija smarkiai kinta, neskubėkite jos nurašyti - galbūt bus galima paimti jos dalį kur rievės yra tiesesnės ir vertikalesnės, o likutį panaudoti kitoje, mažiau svarbioje vietoje, ar net kitame projekte.

 

 

Čia pavaizduota, iš kurių medžio dalių atsiranda lentos su minėtomis rievių orientacijomis. Verta atkreipti dėmesį į papildomas linijas, kurios parodo, kaip šitaip išpjautos lentos deformuosis su laiku:

 

 

4. Sakų sankaupos, skilimai ir kiti defektai. Sakų sankaupas galima išvalyti ir užpildyti epoksidine derva lygiai kaip ir šakas, tačiau tokios medienos jau geriau nenaudoti kritinės svarbos detalėse. Medienos skilimai yra ženklas, jog ši buvo džiovinta per greitai, netinkamai. Kartais juos galima suklijuoti, tačiau geriausia tokių lentų vengti.

 

Geriausią medieną galima gauti, perkant didelių išmatavimų lentas ar tašus, nes šie būna pjaunami iš didesnių, tiesesnių medžių su jau nuaugusiomis šakomis ir tankesnėmis rievėmis, ir tada susipjaustyti jas į smulkesnes. Be abejo, tai kainuoja brangiau, nes nemažai medžio gali tekti išmesti dėl defektų.

 

Pabaigai - pavyzdys, ko reikia ieškoti:

 

 

 

Straipsnio autorius: Justinas Rubinovas