Lietuvos laivų konstruotojai

Norėčiau praverti duris į man labai įdomų ir intriguojantį pasaulį.

Jachtų dizaino ir NAVAL architektūros idėja įžengė į mano gyvenimą ir jį visiškai užvaldė. Reikėjo priimti sprendimą, kad vėl teks tapti studentu, vėl reikės būti tuo, kuris žino mažiausiai, bet nori sužinoti daugiausiai. Kai 2010 metais rašiau savo biznio ir techninį planą-studiją apie prabangių jachtų nuo 80 pėdų ilgio gamybą ir tokių jachtų gamyklos statybą Lietuvoje, net nedrįsau pagalvoti, kad galėčiau tapti jachtų dizaineriu-architektu. Ir kaip visada, pasikalbėjęs su keliais protingais, patirties turinčiais žmonėmis, nutariau jų paklausyti ir priimti sprendimus. Šis procesas užtruko. Pasaulyje yra dvi mokyklos, kurios ruošia šios srities specialistus nuotoliniu būdu. Tai Westlawn ir Tom MacNaughton Yacht Design School, turinčios kelių dešimtmečių istoriją ir patirtį. Pagrindiniai kriterijai renkantis mokyklą buvo kursų planas ir dėstomos informacijos patikimumas. Peržiūrėjęs daugybę informacijos internete pasirinkau studijuoti Tom MacNaughton Yacht Design School (YDS) JAV nuotoliniu būdu. Tom MacNaughton YDS dėstoma medžiaga yra nuolat atnaujinama ir paremta išsamiais tyrimais bei patirtimi. Šioje mokykloje mokosi NAVAL architektūros bakalaurą baigę žmonės, jau dirbantys dizaino įmonėse (kai kurie net labai žinomose), ir kartais tokie kaip aš, svajojantys tapti dizaineriais. Žinios, įgytos baigus šią mokyklą, prilygsta magistro laipsniui. Tegul šios mokyklos  internetinis puslapis ir nėra pats moderniausias, tačiau dėstytojo asmeninis tiesioginis bendravimas su studentu mokymuisi suteikia aukščiausią kokybę. Jie neturi forumo, kuriame galima būtų pasikonsultuoti su kitais studentais, bet mokyklos įkūrėjo Tomo paskirtas dėstytojas atsakinėja į visus klausimus. Kartais tą daro pats Tomas asmeniškai. Už kiekvieną testo ar temos įvertinimą turi gauti ne mažiau kaip B+ arba A įvertinimą. Ir  tik tada gauni teisę mokytis toliau. Jie ruošia tik aukščiausio lygio specialistus – mažų laivų dizainerius ir architektus, kurie mokės projektuoti laivus iki 200 pėdų ilgio. Tokių žmonių pasaulyje yra apie 1000, o aktyviai rinkoje veikiančių apie 700.

Neslėpsiu, kad man tai yra kiekvienos dienos iššūkis. Tai kažkas tarp meno ir mokslo. Dažniausiai viskas paremta empiriniais duomenimis, nes vienos teorijos, kuri paaiškintų ar aprašytų laivo dinamiką, grožį ir estetiką, nėra. Pasaulyje yra labai daug knygų ir žmonių, pasisakančių vienaip ar kitaip apie laivų dizaino sprendimus. Tomo mokykla supažindina su dauguma sprendimų, bet paskui išgrynina ir naudoja tik jų pačių patikrintus ir patvirtintus. Aš tuo ir stengiuosi vadovautis.

Tikiu, kad kiekvienas iš jūsų turite sukaupę specializuotą literatūrą, skaitmeniniu formatu ar knygomis ir žurnalais. Prieš pradėdamas studijuoti savo bibliotekoje turėjau tik kelias knygas apie laivų dizainą.  Dabar biblioteka yra išaugusi ir joje, suprantama, daugiausia knygų yra iš Tom MacNaughton YDS rekomenduotino sąrašo. Rekomenduočiau perskaityti knygą „Understanding Boat Design 4th Edition“, parašytą Ted Brewer, kuris sukūrė 230 laivų dizainų, dalyvavo kuriant olimpinius medalius pelniusius 5,5 pėdų ilgio laivus. Jis buvo vienas iš laivų dizainerio ir mano mokytojo Tomo MacNaughton mentorių. Šioje knygoje labai paprastai, lyginant su kitomis knygomis, supažindinama su pagrindiniais laivų dizaino principais. Net jei dabar planuojate statyti tik mažą laivelį ar net jo modelį, verta paskaityti, susipažinti su terminologija anglų kalba, kuri papildyta paveikslėliais ir brėžiniais, sužinoti pagrindinius principus. Joje beveik nėra formulių, todėl toliau pažengusiems gali pasirodyti per paprasta, bet dar kartą pakartoti pagrindinius principus tikrai bus naudinga. Joje radau glaustai ir aiškiai aprašytas skirtingas laivo korpuso formas. Kad būtų lengviau pajusti skirtumus nusibraižiau šias formas 3D aplinkoje naudodamas Rhino V6 (CAD programinė įranga). Šiuos failus pateikiu prie šio teksto. Taip pat pateikiu ir eksportuotas JPG versijas. Pavadinimai atitinka šios knygos paveikslėlius. Šiuos mano failus galite keisti, platinti ar kažkaip kitaip naudotis. Jei juose rasite netikslumų, prašau mane informuoti. 

Kitą kartą trumpai aprašysiu dizaino principus ir stadijas, pasidalinsiu mintimis apie Cyrus Hamlin parašytą knygą „Preliminary Design of Boats and Ships“.

 Hull Flat Box Scow

Hull Flat Box Scow

Hull Flat bottom C Sharpie:

Hull Flat bottom D Dory 2D 1Hull Flat bottom D Dory 2D 1Hull Flat bottom D Dory 2D 1

Hull Flat bottom D Dory 2D 1

Atsisiųsti modelį: 3dm igs stl

Hull Flat bottom D Dory: 

Hull Flat bottom D Dory 2D 1Hull Flat bottom D Dory 2D 1Hull Flat bottom D Dory 2D 1

Hull Flat bottom D Dory 2D 1

Atsisiųsti modelį: 3dm igs stl

Hull Arc bottom:

Hull Arc bottom 2D 1Hull Arc bottom 2D 1Hull Arc bottom 2D 1

Hull Arc bottom 2D 1

Atsisiųsti modelį: 3dm igs stl

Hull V-bottom A Modified Sharpie:

 Hull V bottom A Modified Sharpie 2D 1Hull V bottom A Modified Sharpie 2D 1Hull V bottom A Modified Sharpie 2D 1

Hull V bottom A Modified Sharpie 2D 1

Atsisiųsti modelį: 3dm igs stl 

Hull V-bottom B Rosslyn Sharpie:

 Hull V bottom B Rosslyn Sharpie 2D 1Hull V bottom B Rosslyn Sharpie 2D 1Hull V bottom B Rosslyn Sharpie 2D 1

Hull V bottom B Rosslyn Sharpie 2D 1

Atsisiųsti modelį: 3dm igs stl

Hull V-bottom C Scow:

Hull V bottom C Scow 2D 1Hull V bottom C Scow 2D 1Hull V bottom C Scow 2D 1

Hull V bottom C Scow 2D 1 

Atsisiųsti modelį: 3dm igs stl

Hull V-bottom D Yacht:

Hull V bottom D Yacht 2D 1Hull V bottom D Yacht 2D 1Hull V bottom D Yacht 2D 1

Hull V bottom D Yacht 2D 1 

Atsisiųsti modelį: 3dm igs stl 

Šiuo metu mano projektavimo stadijoje Round Bottom S/Y 95:

Round Bottom S Y 95 3D

 Straipsnio autorius: Aurimas Špukas